Strom rodáků mezi dvanácti finalisty

Rada města na jednom z dubnových zasedání rozhodla o nominaci Stromu rodáků do ankety Strom roku 2020, kterou již mnoho let pořádá Nadace Partnerství. Jistě jste mnozí z vás zaznamenali zprávu o skvělém vítězství Chudobínské borovice, která roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady. Nejen, že se stala vítězem republikové ankety roku 2019, ale také získala i první místo v anketě Evropský strom roku 2020. I to byla jedna s inspirací pro podání nominace našeho Stromu rodáků. Ale nejen to. Velkým důvodem bylo, že letos to bude jeden rok od úmrtí pana režiséra Vojtěcha Jasného. Který si tento statný javor na Němcově kopci vybral do svého filmu Všichni dobří rodáci a rád u něho trávil volné chvíle v Bystrém. A právě na počest panu režisérovi se Rada města rozhodla tento strom do ankety nominovat. Kromě toho, že si tento dominantně stojící javor zahrál ve filmu, tak i za těch téměř 200 let svého života musel být svědkem spousty různorodých lidských osudů. Je vyhledávaným místem velké řady turistů, děti z našich škol a místních občanů. Stal se vyhledávaným objektem pro řadu malířů a fotografů.

Velmi nás těší, že právě náš Strom rodáků byl vybrán mezi 12 finalistů ankety. A to letos dokonce z 54 zaregistrovaných stromů z různých koutů České republiky. Ve středu 17. června jsme u stromu přivítali zástupce z Nadace Partnerství, kteří si přijeli náš strom prohlédnout, vyfotografovat a pohovořit o jeho historii. Šťastnou rukou paní ředitelky ZUŠ Bystré, bylo stromu vylosováno číslo 11. A na strom bylo stuhou pověšeno označení, že je finalistou ankety Strom roku 2020. Fotografie všech finalistů ankety, včetně našeho stromu nám budou nadací zapůjčeny pro výstavu, která proběhne o víkendu 4. až 6.9. v rámci Zahradních slavností DNZ Bystré.

Nominaci do ankety podpořili všechny naše školy a také Sokol Bystré. Pojďme teď do toho všichni společně a podpořme náš Strom rodáků na cestě ke skvělému výsledku v této anketě. Třeba i k vítězství. Myslíme si, že si to opravdu zaslouží a je to pro dobrou věc. Hlasování začne 21.7. a potrvá do 11.10. Hlasovat lze na webu www.stromroku.cz. A to buď formou DMS (dárcovská SMS), nebo také online. Cena jednoho hlasu je pouhých 30,- Kč. Hlasovat samozřejmě můžete i vícekrát. Výtěžek hlasování je nadací použit na ošetření a výsadbu stromů. Veškeré bližší informace o hlasování a podpůrné odkazy budeme zveřejňovat zde na stránkách města a na facebooku. Budeme rádi, když odkazy a informace ohledně hlasování budete šířit mezi své přátele a dál do širokého okolí, aby náš strom získal co největší počet hlasů. Do 4. 10. budeme mít možnost na webu ankety sledovat průběžný stav hlasů u profilu našeho stromu, a pak na posledních sedm dní bude hlasování tajné. Slavnostní vyhlášení výsledků bude 20.10. v brněnské Hvězdárně a planetáriu.

strom rodaku 1U6C0849

Vytisknout E-mail