Bysterská výprava se zúčastnila projektu Cultural village v Kirchheimu

Šest zástupců z Bystrého vyrazilo ve čtvrtek 29. září do rakouské vesnice Kirchheim im Innkreis na setkání členů Kultury evropského venkova. Tématem letošního ročníku bylo: „Přemýšlej globálně, chovej se regionálně.“ Hostitelé pro nás připravili různé aktivity a dílny, kde jsme si vyzkoušeli třeba pečení chleba, výrobu marmelád, výrobu jablečného moštu nebo pálení kalvádosu.

Letos se sjezdu evropských vesnic kromě české výpravy zúčastnili Italové z Pergine Valdarno zástupci z německého Ströbecku a nizozemského Wijk aan Zee. Byli jsme ubytovaní v hostitelských rodinách a organizátoři pro nás nachystali zajímavý program. V pátek 30. září jsme si zkusili péct chleba, zkoumali jsme bylinky a dělali jablečný mošt. V sobotu 1. října jsme pálili kalvádost, dělali jablečný mošt a vyráběli marmelády.

Program zakončilo večerní posezení všech hostů a rodin v novém kulturním centru. Nechyběly tradiční kroje, vystoupení místní kapely, tanec nebo třeba vystoupení italských hudebníků. „Být s lidmi, kteří nabízí svůj čas, dům a znalosti, je velkým přínosem pro každého z nás. I když nemluvíme stejnou řečí, vnímáme jejich přátelství. Vím, že když se lidí chtějí domluvit, vždy se domluví,“ popsala dny strávené v Kirchheim Hana Havlátová. Užili jsme si společný čas s přáteli z různých koutů Evropy a těšíme se, až se potkáme znovu. Příští setkání Cultural Village of Europe bude v italské režii.

Cílem projektu je rozvoj venkova a jeho kultury. Bystré je součástí od roku 1998, kdy se přidalo mezi dalších deset evropských zemí. První Konferenci starostů, Youth Camp a Festival evropské kultury hostilo Bystré v roce 2001. Výpravy ostatních zástupců k nám zavítaly naposledy v roce 2012. V současnosti má projekt dvanáct členů. Jako poslední se přidal právě rakouský Kirchheim, který byl dějištěm letošního setkání.

20220930 132403

20220930 122258

20221001 192534

20220930 102648

Vytisknout E-mail