I ty můžeš dát šanci na život!

Ročně onemocní leukemií desítky dospělých i dětí. Jedinou možností léčby je přijetí darované kostní dřeně. V současné době je v českém registru skoro sto deset tisíc lidí. Avšak k samotnému darování kostní dřeně se dostane pouze jen 1 % lidí z registru. Dárcovství dřeně je považováno za nejvyšší dar člověka člověku, a proto je v České republice, stejně jako na celém světě, bezplatné. Sám jsem členem v registru již čtyři roky a v roce 2020 jsem měl možnost darovat kostní dřeň. Chcete to změnit stejně jako já? Máte tu možnost, a to přímo v Poličce 15. 9. 2022 na Palackého náměstí od 11 do 15 hodin. Co je k tomu potřeba? Vůbec nic! Obětujete pouze 10 minut svého času, musíte být ve věku mezi 18 a 35 lety a mít dobrý zdravotní stav. Na místě vyplníte dotazník a provede se stěr z ústní dutiny, a to je vše. Vůbec to nebolí a opravdu stojí za to už jen ten pocit, že můžete někomu zachránit život.

Co když si mě vyberou a budu vhodný dárce? Co pak?

Po vstupu do registru transplantační pracoviště vyhledává v registrech vhodné dárce, a pokud se dostanete do fáze užšího výběru, budete pozvaní na další odběr krve a vyšetření. Ze vzorku krve se provádějí podrobné testy tkáňových znaků a zjišťuje se, jestli jste opravdu nejvhodnější dárce. Pokud by nastala fáze, že byste mohli dřeň darovat, jsou dvě možnosti odběru: odsátím z vnitřku kostí, nebo získáním ze žilní krve procesem separace. Odběr dřeně z vnitřku kostí vyžaduje třídenní pobyt v nemocnici a provádí se na chirurgickém sále v celkové anestézii. Lékaři vám tenkou odběrovou jehlou z dutin v zadních hrbolech pánevních kostí odsají malé množství dřeně s krví.

U druhé metody, kterou jsem podstoupil já, chodíte 4 dny před samotným odběrem na injekce ke svému lékaři, který vám píchne do břicha růstový faktor pro granulocyty. Tato látka namnoží krvetvorné buňky a vyplaví je z kostní dřeně do krve, odkud je separátor odebere z vaší krve. Tento způsob je samozřejmě bezpečný, růstové faktory jsou speciální bílkoviny, které jsou tělu vlastní.

Jeden z těchto způsobů může být pro daného pacienta vhodnější, ale právo zvolit si způsob má vždy dárce. Samotný odběr nebolí a dáte tak dalšímu člověku naději na život. Nelze opomenout, že darování lze odmítnout a z registru může člověk kdykoliv bez udání důvodu odejít, což by ale byla velká škoda.

Prosím vás, věnujte 10 minut svého času pro záchranu života a doražte se zapsat do registru.

Dobrovolný dárce z Poličky Jiří Bulva

 

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (NH Polička plakát PDF.pdf)NH Polička plakát PDF.pdf[ ]576 kB

Vytisknout