Automatizovaný externí defibrilátor zachraňuje životy

Od 14. září je v Bystrém na Multifunkčním domě čp. 68 zprovozněn automatizovaný externí defibrilátor (AED). Přístroj se používá u náhlé zástavy srdce v případech, kdy je pacient v bezvědomí, nereaguje a nedýchá. Malý a kompaktní přístroj navede uživatele jednoznačnými pokyny k záchraně lidského života.Je třeba zdůraznit, že prvořadá je nepřímá masáž srdce, která musí být zahájena neodkladně.
AED je umístěn v ochranném boxu, který v případě srdeční indispozice půjde otevřít po zadání PINu. Ten získáte po zavolání na číslo 155, kde operátor vyhodnotí, zda je použití AED vhodné. Tento PIN zároveň obdržíte do SMS. Taška obsahuje vlastní defibrilátor, dále samolepící elektrody pro dospělé a děti starší 8 let, elektrody pro děti mladší 8 let, pomůcku pro nepřímou masáž srdce, nůžky na odstranění oděvu a holítko.
Při použití jste neustále naváděni hlasovými pokyny, po analýze srdečního rytmu přístroj doporučí či nedoporučí vyslání výboje. Po celou dobu je nutné provádět nepřímou masáž srdce a být v kontaktu s operátorem záchranné služby.
Přestože je použití přístroje snadné, v krizové situaci si člověk nemusí být jistý. Proto jsme ve spolupráci se záchranářem panem Miroslavem Kušnírem připravili na 11. 10. školení, kde si budeme moci nejenom vyzkoušet AED, ale i další postupy při resuscitaci. Školení začne v 16 hodin a bude trvat cca 2 hodiny, místo konání bude upřesněno.
 
DSC03063
 
DSC03070
 
IMG 20210825 142338

 

Vytisknout